Uvod

Teoretični del gradiva je razdeljen po poglavjih, ki zajemajo snov iz mehanike, termodinamike, elektrike in magnetizma, optike in osnov kvantne mehanike, atomske ter jedrske fizike. Vsako poglavje vsebuje podrobno kazalo vsebine, ilustrativne zglede iz obravnavane snovi v obliki prosojnic in animacij, povzetke iz predavanj ter zbirko teoretičnih vprašanj in testov za preverjanje znanja in razumevanja snovi. K temu so dodane še zanimivosti, ki se navezujejo na obravnavano snov in jo s tem dopoljujejo.

Prosojnice vsebujejo grafične prikaze ali fotografije fizikalnih pojavov, ilustracije fizikalnih zakonitosti, ter zglede iz narave ali uporabe v tehnologiji. Vsaka prosojnica je opremljena s kratko razlago pojava, ki ga prikazuje. Osnovni namen prosojnic je, da ustvarijo most med teoretičnimi zakonitostimi in pojavi, ki jih srečamo v vsakdanjem življenju. Na ta način slušateljem olajšajo razumevanje abstraktnih fizikalnih zakonitosti in jih čim bolj približajo njihovim vsakodnevnim izkušnjam.

Animacije imajo podoben namen kot prosojnice, le da so bolj učinkovite pri ilustraciji dinamičnih pojavov, ki jih je v statični sliki težko učinkovito ponazoriti.

Povzetki iz predavanj na kratko in v zgoščeni obliki predstavijo snov, ki jo zajema posamezno poglavje.

Teoretična vprašanja so namenjena pomoči pri pripravi na teoretični del izpita iz fizike. Zastavljena so tako, da študenta vodijo po korakih skozi celotno snov, ki naj bi jo v izbranem poglavju osvojil. Usmerjajo njegovo pozornost na ključne pojme in zakonitosti pri obravnavani snovi in nenazadnje omogočajo, da študent sam preverja svoje znanje in razumevanje snovi.

Interaktivni testi vsebujejo naloge izbirnega tipa, pri katerih je možen en ali več pravilnih odgovorov, naloge tipa kratkih odgovorov, tipa dopolnjevanja, naloge povezovanja in urejanja, ali pa so vprašanja zastavljena v obliki križanke. Po vsebini so ti testi namenjene predvsem preverjanju razumevanja teoretičnega dela snovi, ki ga obravnava posamezno poglavje in ne zahtevajo večjih računskih spretnosti. Praviloma je mogoče odgovor najti s kratkim razmislekom ali kvečjemu z manjšim pomožnim računom. Pri reševanju se avtomatično izpisuje odstotek pravilnih odgovorov, omogočen pa je tudi izpis vseh rešitev.

Teoretična vprašanja in testi za preverjanje znanja so zbrani v učbeniku: Iztok Arčon: VPRAŠANJA IN NALOGE ZA PREVERJANJE ZNANJA IZ FIZIKE

Zanimivosti so zajete iz zgodovine fizike ali iz aktualnih dogodkov. V posameznih poglavjih so na kratko predstavljeni vodilni znanstveniki in opisani dogodki, ki so ključno prispevali k odkritjem na področju, ki ga poglavje obravnava. Nekatere zanimivosti pa predstavijo nenavadne in posebej zanimive pojave v naravi ali pri tehnoloških procesih, ki jim na prvi pogled težko najdemo ustrezno fizikalno razlgo.

 

Za dostop do posameznih delov študijskega gradiva je potrebno navesti UPORABNIŠKO IME in GESLO, ki ju študentje dobijo na predavanjih ali neposredno pri Iztoku Arčonu.

Del študijskega gradiva (npr. prosojnice, vprašanja) je pripet v formatu PDF (Portable Document Format). Za branje potrebujete Acrobat reader 5.0, ki ga brezplačno dobite na naslovu http://www.adobe.com ..

Morebitne težave pri dostopu do gradiva sporočite na elektronski naslov: iztok.arcon@p-ng.si

Opozorilo: Uporaba študijskih gradiv (besedil, slik, animacij, prosojnic, testov in ostalih elementov), ki so predstavljena v sklopu tega portala, je namenjena izključno študentom kot pomoč pri učenju. Razmnoževanje, objavljanje ali uporaba na drugih spletnih straneh, elektronskih ali tiskanih medijih brez pisnega dovoljenja avtorjev je prepovedana.

 

E-mail:iztok.arcon@p-ng.si
Zadnja sprememba: 28-mar-03

 

 

 

 

GRADIVO

 Uvod
 Merjenje
 Kinematika
 Zakoni gibanja
 Delo in kinetična 
    energija
 Potencialna
energija Gibalna količina
Vrtenje togega telesa
Vrtilna količina Ravnovesje in elastomehanika Nihanje Gravitacija Mehanika tekočin
Valovanje in zvok Temperatura Toplota
Prvi zakon
termodinamike Drugi zakon
termodinamike Elektrostatika Gaussov zakon Električni potencial
Kondenzator Električni tok Električna vezja Magnetizem
Izvor magnetnega
polja Indukcija Elektromagnetno (EM) valovanje Geometrijska optika Valovalna optika Kvantna fizika
Atomska fizika Molekule in trdna
snov Jedrska fizika